$2.00 for One PEAR!

Hi guys!  Yesterday I hiked Wildwood.  It was pretty!  The weather has been perfect here.

Then today my friend wanted to do my lake walk.  So we did that!  

Then after she wanted to go to the Farmers market by me.  She eats really healthy.  So we did that!  I had a few bucks…


Anyway  it was a great way to start the day! In spite if the $2.00 freaking pear.  πŸ˜œ

So I wrapped it all up and will have that for lunches
 this week.

FYI corned beef explodes when you microwave it.  Yeah that happened.

So now just hanging out at home, cleaning and relaxing allat the same time.  

Later I will eat the damn pear!

Do you shop at Farmers Markets?  Its expensive!  I would not make a habit out of it, I’m in it for the samples!  πŸ˜œ

Have a great rest of your day!

Xoxo

DebtGirl

Advertisements

6 thoughts on “$2.00 for One PEAR!

  1. I find gettting outside has great benefits. When I went to the store the other day and picked up a couple of honey crisp apples…they weren’t cheap. If i rememer correctly they were a litle of four bucks for two apples. Its amazing how the stuff thats good for us can be so expensive.

    Are you still collecting the monopoly pieces? If so, do you want me to send you the duplicates I have? We are all probably missing the same single ticket, but you never know.

    • Hi Kaitie! It is expensive, I have tried grass fed, all Organic, and all the above. I just end back up at regular grocery! I still try to buy lean and whole. Thats kind of my guideline now.

      Yep still doing the Monopoly. Last year My fam sent me their dups and its just too much more work to go through them. Thank you so much! If you have the energy to go thru them I will be more than happy to send u mine! I have a baggie full!

      Let me know if u want mine! Xoxo
      Thank you! πŸŒΈπŸŒΈπŸŒΈπŸŒΊπŸŒΊπŸ’—πŸ’—

  2. I’ve always wanted to love Farmer’s Markets, but they’re not budget friendly for me. I know people rave about them and what a deal they get, but every time we go, we leave empty handed. Funny about your $2 pear… My last pregnancy, I was craving plums. I found a booth at the market and they wanted $2.79 per plum – and they were tiny!!! Too bad I have a black thumb, or I’d consider growing my own fruits and veggies!

  3. We only have a farmers market from June to early October because our growing season is so short…and yeah they’re expensive…if I buy it’s usually something special like local honey which lasts a long time πŸ™‚

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s